Днес се навършват 23 години от бомбардировките на НАТО срещу Съюзна Република Югославия, които започнаха на 24 март 1999 г. и продължиха 78 дни, съобщават сръбските медии.
Сърбия бе нападната като носеща отговорност за хуманитарната катастрофа в Косово, а непосредствен повод бяха събитията в Рачка и неуспехът на преговорите за бъдещия статут на Косово, които бяха водени в Рамбуйе и Париж.
Началото на въздушната операция на НАТО бе дадено в 19.45 часа на 24 март 1999 г. Деветнадесет страни от НАТО започнаха бомбардировките от кораби в Адриатическо море и от четири военновъздушни бази в Италия. Първо бяха бомбардирани противовъздушната отбрана и други военни обекти на югославската армия в Прищина, Батайница, Белград, Младеновац и други места.
По данни на министерството на отбраната на Сърбия по време на въздушното нападение на НАТО са убити 2500 цивилни, сред които 89 деца и 1031 членове на армията и полицията. Ранени са 6000 цивилни, от които 2700 деца и 5173 войници и полицаи, а 25 души и до днес се водят за изчезнали.
Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви снощи, че няма оправдание за агресията на НАТО през 1999 г., но че ако той бе на мястото на Слободан Милошевич, би постъпил по-различно, съобщава вестник "Политика".
"След няколко дни бих прекратил това, било с подаване на оставка или нещо друго. Твърде дълго е 78 дни да се осакатява страна, която нямаше шанс да се защити и да се чака някой друг да ни помогне, но ние знаехме, че никой друг няма да ни помогне", заяви Вучич в интервю за РТВ.
Президентът отбеляза, че по онова време Русия с Борис Елцин начело е била слаба. Вучич изтъкна още, че онзи, който ръководи страната, трябва да се грижи как да запази народа си.
Сега гледам конфликта в източната част на Европа и се питам защо някои хора не си помислят добре за последиците, каза Вучич.
/БТА/

Спад на строителството води до криза в предлагането на качествени офиси в Европа
Саудитска Арабия възстанови пълния капацитет на петролопровода "Изток-Запад"
Унгарците гласуват на ключови избори, наблюдавани от ЕС, САЩ и Русия
Повечето храни, плодове и зеленчуци у нас продължават да поскъпват
Мирните преговори между САЩ и Иран завършиха без споразумение
Акция на седмицата: „Шелли груп“ ЕД
Битката на Илияна Николова с рака на гърдата: Да ѝ помогнем да получи шанс за живот
Великден из страната: Вяра, литургии и празнични тържества (+ВИДЕО)
Обедна прогноза
Атински Великден: Традиция, аромат и агнета на шиш
Драма в НХЛ и Вегас е на плейофите
ЦСКА трепери: Евертон Бала пише история с Левски
Бивш на Левски е скритото оръжие на ЦСКА утре
Мачовете по телевизията днес, 12 април
Липсата на Веласкес е бонус за Левски срещу ЦСКА
Реал Мадрид си връща Тони Кроос!
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
3 рецепти, с които да използвате яйцата от Великден
3 кето рецепти за Великден
Седмична таро прогноза за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 12 април
Великден е, Христос воскресе!
11-годишно момче спаси дома на Стоян Войвода
Патриарх Даниил: Христос стана нашият мир, той ни помири с Бога
ТЕЛК решенията в България са се увеличили над 4 пъти за 4 години
Чудо: Как пилоти донесоха благодатния огън у нас
Ники Златев спечели турнир по борба с великденски яйца в Черно море
И Мадяр гласува: Няма да загубим вота
65 години от полета на първия човек в Космоса: Подвигът на Гагарин
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята